На головнуНаписати намКарта сайту

Останні публікації


Останні новини

Protected by Copyscape Plagiarism Detection

Словничок

Червоно-зелена сліпота
      Червоно-зелена сліпота - це генетичний зчеплений зі статтю розлад, який частіше виникає у чоловіків, ніж у жінок, адже гени, які кодують розпізнання червоного і зеленого кольорів розташовані на  Х-хромосомі, яку чоловіки мають тільки одну, в той час як у жінок їх дві. 

    Жінки (46, XX) страждають від червоно-зеленої сліпоти, тільки у тому випадку, якщо обидві Х-хромосоми – мають аналогічні дефекти, в той час як у чоловіків цей тип дальтонізму виникає навіть при наявності дефектних генів на одній Х хромосомі.
 
   Ген, який відповідає за цей розлад передається від хворих чоловіків усім його дочкам, які є гетерозиготнимичервоно-зелена сліпота, тест Ішіхара, дальтонізм носіями і, як правило – здорові. У свою чергу, жінка-носій має 50% ймовірність передати дефектну Х-хромосому кожному з її синів. Сини уражених цим розладом чоловіків не успадковують захворювання, адже від батька вони отримують Y хромосому, а не дефектну Х-хромосому. Якщо хворі чоловіки будуть мати носіїв-дітей або жінку, яка теж страждатиме від цієї хвороби, то їхня дочка може мати дальтонізм, через успадкування дефектної Х-хромосоми від кожного з батьків.
 
  Так, як під час розвитку жінки одна Х-хромосома в кожній клітині інактивується, то вона може мати чотири різних типи колбочок, у випадку, якщо жінка носій протаномалії, одружена і має дитину від дейтераномала.
 
   Якщо позначити нормальні алелі, які відповідають за сприйняття кольорів літерами P і D, а дефектні - р і d, то тоді жінка-носій буде мати набір PD pD, а чоловік - Pd.
  
    Дочка буде PD Pd або рD Pd. Припустимо, що дочка - рDPd. Кожна клітина в її тілі виражає або хромосому її матері pD або її батька Pd. Таким чином, вона буде сприймати кольори червоного спектру, використовуючи як нормальні так і аномальні гени для обох кольорів. Таких жінок називають тетрахроматами, оскільки для них необхідна суміш чотирьох спектрів світла для того, щоб нормально сприймати різні спектри.

<<<

Нове в хворобах

Нове в словничку


Групи генетичних хворіб

Хвороби обміну білків    Аутосомно-домінантні хвороби    Аутосомно-рецесивні хвороби    Захворювання щеплені з Х хромосомою    Полігенні хвороби    Хвороби обміну вуглеводів    Хвороби обміну ліпідів    Хромосомні синдроми